The Good Wife: Final

Özellikle Mad Men’in yokluğunda The Good Wife’ın kıymetini daha bir kavramıştım. Bu yüzden bitmesini kati surette istemiyordum. Fakat her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi The Good Wife’ın da bir sonu var. Geçtiğimiz günlerde yapmamız gereken vedayı yaptık. Elbette bunca süreden sonra buruk bir vedaydı. Dile kolay dillere destan bir yedi sezon izledik. Üstelik risk almaktan hiç çekinmedi. Beşinci ve altıncı sezonla birlikte sürekli elini taşın altına koydu. Nitekim alması gereken meyveyi de aldı. Son düzlüğe girerken neler olup biteceğini hepimiz merak ediyorduk. Seyircinin var olan güvenini bir kez daha boşa çıkarmadı ve kanımca harika bir şekilde son noktayı koydu.

Evet, beşinci ve altıncı sezonla birlikte çok sular değişti The Good Wife’ta. Dümeni hep azgın sulara doğru kırdı. Buna rağmen kanımca hiçbir zaman gemisi alabora olmadı. Aksine çoğu kez daha fazla alkış aldı. Fevkalade bir beşinci sezon geçirdi. Altıncı sezonla birlikte çıta biraz daha düşse de giriştikleri macera hayranlık uyandırıcıydı. Bundan dolayı son sezon biraz muammaydı. İtiraf etmem gerekirse son sezon beklediğimin çok ötesinde oldu. Başladığı ilk bölümden son bölümüne kadar, ne denli ayakları yere sağlam basan bir dizi olduğunu kanıtladı. Özellikle koca bir sezona ders olarak okutulabilecek nice bölümler sığdırdı. Her zamanki gibi kah ağlattı kah güldürdü. Karakterlerine gerekeni önemi yine gösterdi. Sanırım finalle ilgili en sevdiğim kısım da bu oldu. Dizimiz karakterlerine tam anlamıyla hakim. Yıllardır bütün kahramanları için çizdiği yolu anlamlı sonlandırdı. Alicia’nın, Diane’nin ve Peter’ın yıllar sonra geldikleri ve dönüp dolaşıp ulaşabildikleri noktalar önemliydi. En çok beğendiğim ise Cary’nin durumu oldu. O kadar güzel sonuçlandırdılar ki. Son bölümle birlikte güzel bir sürprizleri de mevcut.

The Good Wife epey sağlam bir diziydi. Her bir karakteri için ayrı bir dizi yapılabilirdi. Üstelik bu karakterleri öyle bir sevdik ki şimdi onlardan ayrılmak epey zor geliyor. Hem mizahıyla hem de dramasıyla bu denli derli toplu bir iş çıkarmak kolay değil. Ben dizinin yaratıcılarına ve senaristlerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Böyle projeleri ortaya çıkarabilmek yetenek ister.

 

Yazıyı Paylaş