The Fault in Our Stars

Sinemada bazen filmin sanat değerinden çok seyirci üzerinde kurduğu bağ ön plana çıkar. Hatta çoğu kez bu bağ nedeniyle hepimizin başucundan eksik etmediği sayısız filmler vardır. The Fault in Our Stars ortalama bir seyirlik vaat etse de birçok izleyiciyi çembere alan duygu simsarlığını kullanmasını iyi biliyor. Tebessüm ettiriyor, hüzünlendiriyor, ağlatıyor…

2

2010 yılında Never Let Me Go filmi -hatırlarsınız- beklentilerimizi karşılamasa da genç bedenlerin ölümle bu kadar yüz yüze olduğunu göstermesinden dolayı üzerimizde duygusal bir tesir bırakmıştı. Başlı başına bu durumu düşünmek bile bir trajediyken sinemada bunu görsel olarak yaşamak hepimizde ayrı reaksiyonlara sebebiyet vermektedir. The Fault in Our Stars işte tam da reaksiyonların peşine düşüyor. Yaşamının en verimli döneminde kanserle mücadele eden Hazel ve kendisiyle benzer bir kader yaşayan arkadaşları arasında gördüğümüz enerji seyirciyi kendine hapsediyor. Üstelik ailelerin verdiği psikolojik savaşı da işleyen film amaçladığı gibi moralimizi dibe çekmeyi başarıyor.

The Fault in Our Stars’ın zayıf karnı ise hikayesinin tahmin edilebilir olması. Filmin başındayken hikayenin gidişatını üç beş aşağı kestirebiliyorsunuz. Girişte romantizmi adeta reddeden bir konuşma havasında olsa da film çoğu kez bahislerini romantizme yatırıyor. Tabii ki bunu seyirciye öyle servis ediyor ki tüm o trajedinin içinde çok da bu durumu sorgulamıyoruz. Deyim yerindeyse tokat gibi bir etki yaratıyor.

3

Filmin yıldızı Shailene Woodley kariyerine emin adımlarla devam ediyor. Buradaki karakterinin oldukça sevileceğini ve genç oyuncunun popülaritesini artmasına baya yardımcı olacağını düşünüyorum. Ne diyelim; bir eksiği yoktu, filmde ışıl ışıl parlıyordu. İlk kez oyunculuğunu izlediğim Ansel Elgort’un da önü açık olabilir.

İşin özü The Fault in Our Stars seyirciyi hüzünlendirmek için gayet yerinde bir film. Ve film bittiğinde adeta Never Let Me Go’daki Tommy’nin haykırışı gibi keder bizi buluyor. Etkisinin sürmesi birkaç gününüzü alabilir.

2.5 Stars

 

Yazıyı Paylaş