The Broken Circle Breakdown

Felaketler kapımıza gelmeden hepimiz aldığımız ferahlayıcı soluğun sonsuz süreceğini düşünürüz. The Broken Circle Breakdown’ı tanımlamak için “Dünyada her şeyi, bir gün, acı ile kaybetmek için kazanırız.” sözüyle başlamak doğru olur. O anı yaşamanın dayanılmaz ağırlığı The Broken Circle Breakdown ile kelimenin tam anlamıyla vücut buluyor.

23

The Broken Circle Breakdown kulaklarımızı keyifle tırmalayan müzikal bir sahne ile beyazperdeyi açıyor. Hemen ardından Titanik misali buz dağına çarpıyor, bu ızdıraplı yolda sessiz bekleyişimiz bir ömür törpüsüne dönüşüveriyor. Filmin ilk yarısında çocuklarının lösemi olduğunu öğrenen Elise ve Didier’in aileyi besleyen motivasyonu diri tutmaya çalışmaları ve bununla beraber gelen dramatik çatışma tamamiyle çocuğun aile içindeki önemine işaret ediyor. Zaten filmin ana temasını da bu oluşturuyor. Filmin kurgusu da girizgah sahnesi gibi geçmişin mutluluğu ve şimdikinin acısıyla birlikte sürekli bir zıtlıkla yürüyor. Başka bir deyişle yönetmen yaşanılan her bir bahtiyar anı gösterdiğinde hiç hız kaybetmeden yüzümüze bir tokat indirmeyi ihmal etmiyor. Hal böyle olunca darmadağınık bir halde ekran karşısında reaksiyonlar veriyoruz.

Filmimiz ikinci seyrine geldiğinde ise artık aile, yaşadıkları şok üzerine sonbaharı yaşamaya başlıyor. Bu yarıda artık bütünüyle aile bağını güçlendiren omurganın çocuğa bağlı olduğu anlatılmaya çalışılıyor. Başka bir deyişle ‘çocuk’ kutsanıyor.

22

Film, iki yarıda ‘farklı motivasyonlarda’ havası verse de bir bütün olmayı başarıyor. Flashbackleri ise bizi resmen canlı canlı yutuyor.

Bir dikkat çekici hususta filmin inanç meselesine değinmesi. İlk yarıda bir sahnede Elise, Didier’e önem verdiği şeyleri sorar. Didier buna cevap olarak ‘Amerika’ der. Akabinde Amerika’ya methiyeler düzer. İkinci yarıda ise dönemin ABD Başkanı Bush televizyonda bir açıklama yapar. Dini inançlarından dolayı tıp alanında bazı gelişmelerin önüne geçtiklerini açıklar. Bu noktadan sonra zıvanadan çıkan Didier’in hem Amerikan Rüyası çökmüştür, hem de Elise ile arasında bir inanç hadisesi gün yüzüne çıkmıştır. Buna paralel olarak din ve bilim çatışması ile seyirciye bir vicdan muhasebesi yaşatılır.

Sinematografisiyle gayet temiz bir işçilik çıkaran ekip, birbirinden dinlenesi şarkılarla kulaklarımızın pasını siliyor. Sonuç olarak yönetmen Felix Van Groeningen çoğu kişinin tepki verebileceği bir dramanın altından hakkıyla kalkabilmiş. Unutmadan The Broken Circle Breakdown, Belçika’nın Oscar temsilcisi ve adaylık şansı gayet olası.

3.5 Stars

 

Yazıyı Paylaş