Peliküle Yansıyan Dans Sahneleri:  Vol. 2

Hatırlayacağınız gibi bir süre evvel “unutamadığımız dans sahneleri” temasıyla özel bir dosya ile huzurlarınızda olmuştum. Haliyle o zaman da belirttiğim gibi bir sürü sonucuna ulaşmam ile dosyayı üç bölüm halinde yayınlamaya karar verdim. Dolayısıyla ikinci bölüm için tekrar huzurlarınızdayım. Umarım benim hazırlarken aldığım keyfi siz de okurken yaşarsınız.

Buyrunuz, ‘Peliküle Yansıyan Dans Sahneleri’ dosyamızın ikinci bölümü.

Ayrıca ilk bölüm için buraya tıklayınız.

 

#West Side Story (1961)

04_copy3_original

Hollywood’un müzikal türündeki formülü tutturmasıyla beraber elbette pek çok film üretildi. Bunların öncülerinden biri olan West Side Story bir nevi Romeo ve Juliet hikayesi. Ek olarak dans koreografileri ile bir dönem oldukça ses getiren West Side Story hala türün vazgeçilmezlerinden biri. Elbette bu anlamda birden fazla önemli sahneleri var. Ben sadece bunlardan bir tanesini paylaşacağım.

Video

 

#Bande à part (1964)

bande-a-part-2

Hala üretken bir sinemacı olan Jean-Luc Godard’ın en kıymetli işlerinden biri olan Bande à part filminde unutamadığımız bir dans sahnesi vardır. Bir soygun arifesinde üç karakterimiz dans etmeye başlar ve yer yer anlatıcı devreye girer.

Video

 

#Grease (1978)

PUBLISHED by catsmob.com

Bir dönemi önemli derecede etkileyen Grease yine West Side Story gibi başlı başına bir dans abidesidir. John Travolta’nın o serseri halleriyle ortalığı kasıp kavurmasını hatırladınız değil mi? You ‘Are The One That I Want’ şarkısı eşliğinde bir klasiğe dönüşen sahneyi huzurlarınıza arz ediyorum.

Video

 

#All That Jazz (1979)

023-all-that-jazz-theredlist

Müzikal türünde şu ana kadar en sevdiğim film olan All That Jazz dosyayı düşünürken aklıma gelen ilk filmlerdendi. Gönül isterdi ki sizinle final sahnesini paylaşayım. Fakat dosyamızın konusundan yola çıkarak ve biraz daha dinamik olduğu için ara sekanslardan birini buraya ekliyorum.

Video

 

#The Breakfast Club (1985)

maxresdefault (4)

Bir gençlik klasiği olan The Breakfast Club ders niteliğinde bir dramdır. Ancak filmin mizahi yönü de bir o kadar delidir. Bildiğiniz üzere okulda cezalı olan karakterlerimiz bir anda ortamın havasını değiştirirler ve dans etmeye başlarlar. Kendince herkesin saçmaladığı bir an vardır ya işte o anlardan biridir. Ama bu o kadar da tatlı bir mizansendir.

Video

 

# Titanic (1997)

maxresdefault

Mevzu bahis Titanic olunca sanırım çoğumuz duygusal davranmaktan çekinmiyoruz. Özellikle 90’lı yıllarda çocuk olan ben ve çoğu yaşıtlarım için sinemayı sevmemiz anlamında önemli bir rol oynamıştır. Jack ve Rose’un aşkından bizim başımız dönmüşken onlarla birlikte eğlendiğimiz dans sahnesi belleğimize kazındı.

Video

 

#American Beauty (1999)

maxresdefault (1)

American Beauty, Sam Mendes’in ilk filmi olmakla birlikte tanınmasında önemli bir rol oynadı. İyi bir karakter çalışması ortaya koyan Mendes’in filmin merkezine yerleştirdiği dans sahnesi, hikayenin gelişimine büyük bir katkı sağlar. Filmde toplu bir dans gösterisi şeklinde başlayan sahne bir süre sonra Lester karakterinin şehvetli bir zihin ürününe dönüşür.

Video

 

#Ocean’s Twelve (2004)

maxresdefault (2)

Efendim en çok eğlendiğim sahnelerden birine geldik. Ayrıca Ocean’s Twelve adına sevdiğim şeydir. Vincent Cassel kulaklığını takar, müziğini açar ve lazerli bölümü şahane performansıyla atlatır. Nihayetinde ortaya tadından yenmez bir şey çıkar. Melankolik ruh hallerine birebirdir.

Video

 

#Slumdog Millionaire (2008)

1

Danny Boyle’un Bollywood çıkarması Slumdog Millionaire gösterildiği yıl 8 dalda Oscar kazanarak adından baya söz ettirmişti. Mesele Bollywood olunca zihnimizde aniden hikayeden fışkıran dansların ve şarkıların canlanması doğaldır. Danny Boyle böyle bir şey yapmasa da filmin sonunda bu geleneği göz ardı etmemiş ve güzel bir sahne hazırlamıştı.

Video

 

#Black Swan (2010)

Natalie Portman

Darren Aronofsky’nin alamet-i farikası Black Swan bu dosyanın baş taçlarından biridir. Müthiş bir sinema örneği olan film koreografileriyle tüyler ürpertici bir deneyim yaşatıyor. Özellikle Natalie Portman’ın Siyah Kuğu’ya dönüşümü enfes.

Video

 

Bonus: #La vie d’Adèle (2013)

maxresdefault (3)

2013’ün en güzel sürprizlerinden La vie d’Adèle meşhur dans sahnesi ile dilden dile dolaşmıştı. Dosyayı bitirirken kendisini de yer vermeyi ihmal etmedim. İşte ‘I Follow Rivers’ ve işte Adèle Exarchopoulos.

Video

 

Yazıyı Paylaş