Peliküle Yansıyan Dans Sahneleri: Vol. 1

Yine bir özel dosya fikriyle boğuşurken birden kafamda “neden unutamadığımız dans sahnelerini yapmıyorum.”  şimşeğinin çakmasıyla karşınızdayım. Araştırmaya koyulmamla birlikte sayısız sonuca ulaşmam bir oldu. Dolayısıyla tek bir dosya fikrinden hemen vazgeçerek birkaç dosya yapma kararı aldım. İşime gelmedi desem yalan olur. Ve hemen saza giriyorum.

Buyrunuz, ‘Peliküle Yansıyan Dans Sahneleri’ dosyamızın ilk bölümü.

 

#Modern Times (1936)

maxresdefault

Sinemaya olan tutkusu, sevgisi ve enerjisiyle her daim gönüllerimizde taht edinmiş Charles Chaplin’in Modern Zamanlar’da bir dans sahnesi vardır ki uğruna camdan atlanası. Üstelik Chaplin sadece dans etmekle kalmıyor üstüne bir de şarkı söylüyor. Charles Chaplin zekasının ve mizahının ürünü olan bu sahne belleğimize kazanıyor.  Durun ben bir daha izleyeyim!

* Rivayete göre Moonwalk’un ilk temellerini ustad atmıştır!

Video

 

#La règle du jeu (1939)

maxresdefault (1)

Burjuva sınıfına bir hiciv niteliğinde olan La règle du jeu filminin en akılda kalıcı sahnelerinden biri Camille Saint-Saëns’ın aynı adlı bestesi eşliğinde Danse Macabre (İskeletlerin Dansı)’dir. Parti tüm karmaşıklığıyla devam eder ve İskeletlerin Dansı belki de tüm o yozlaşmış hayatlar üzerine çok önemli bir metafordur.

Video

 

#Singin’ in the Rain (1952)

singing

Aslında Singin’ in the Rain için söylenebilecek çok bir şey yok. Malumunuz yağmurlu bir havada şemsiyesiyle beraber büyük bir coşkuyla Gene Kelly’nin şovunu izleriz. Bu sahneyi izledikten birkaç saat sonra muhtemel Pollyanna halet-i ruhiyesinde olmamız pek doğal. Bilindiktir, gönül alıcıdır, yaşam sevinci doludur.

Video

 

#Det sjunde inseglet (1957)

Det sjunde inseglet (1957)

Ingmar Bergman’ın üzerine binlerce kez analiz yapılmış Det sjunde inseglet (Yedinci Mühür) filminde ‘Ölümle Dans’ finali pek meşhurdur. Bildiğiniz gibi kafilenin en önünde ‘Ölüm’ ve arkasında peşi sıra dizilmiş bir grup dans ederek ilerler. Biraz umut vericidir ama bir yandan da kederlidir. Oldukça kaotik olan bu sahnenin üzerine ne konuşulur ne söylenir bilinmez ama kolay kolay unutulmayacak bir sahnedir.

Video

 

#8½ (1963)

8Saraghina[1]

Efendim, Sekiz Buçuk deyince elbette ilk aklımıza Marcello Mastroianni’nin başını çektiği harem sahnesi gelir. Fakat şöyle bir sırtımızı geriye yasladığımızda Saraghina’nın rumba dansı da eşsizdir. Tabii ki Nino Rota’nın eşsiz parçasının pabucunu dama atmamak lazım.

Video

 

#Love and Death (1975)

5Bf8X

Love and Death versiyonuyla ‘Ölümle Dans’ seçkide en keyif aldığım dans sahnelerinden biridir. Tahmin edeceğiniz gibi Bergman hayranlığını her daim dile getiren Woody Allen mizahi olarak Yedinci Mühür’e bir selam gönderiyor. Ama ne selam! Her gördüğümde gülmekten kırıp geçtiğim bir sahnedir.

Video

 

#Beetlejuice (1988)

maxresdefault (2)

Son yıllarda sanatından iyice soğuduğumuz Tim Burton bir zamanlar gönlümüzü hep çelerdi.  Beetlejuice en verimli döneminden çıkmış bir filmdir. Yemek masası başında herkes birden şarkı söylemeye başlayarak dans eder ve tadından yenilmez bir şey ortaya çıkar.

Video

 

#Pulp Fiction (1994)

2

Tarantino’nun en iyi filmi olan Pulp Fiction’da feyz aldığımız şeyleri sayarsak bitmez. Lakin dillere destan John Travolta ve Uma Thurman’ın icra ettiği dans bir nevi çığır açmıştır. Herkesin rahatlıkla hatırlayabileceği bu dans sahnesi beyazperdede büyük bir ilgi görmüştür. Bir de You Never Can Tell vardı değil mi?

Video

 

#Scent of a Woman (1992)

77132-050-A6CE2428

Seçkide beni en çok hüzünlendiren Scent of a Woman’daki tango sahnesidir. Nedeni belki Al Pacino’nun film boyunca üzerimde bıraktığı burukluktur ya da Por una cabeza’nın büyüsüdür. Ne olursa olsun her zaman görmek ve yaşamak isteyeceğim sahnelerden biridir.

Video

 

#Moulin Rouge! (2001)

151012195541_1383

Baz Luhrmann’ın modern kabaresi Moulin Rouge başlı başına renkli görkemiyle aklımızı baştan alıyor. Bu renklerden bir tanesi de tahmin edeceğiniz gibi tango sahnesidir. Bütün o şatafatın içinde aşkla, şehvetle ve hüzünle dolu bir yansımadır. Roxanne şarkısı ve bir çiftle başlayan tango çığ gibi büyüyerek müthiş bir topluluk koreografisi olur.

Video

 

Bonus: #The Perks of Being a Wallflower (2012)

THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER

Bugünlük seçkiyi kapatırken bonus olarak hepinizin çok sevdiği, görmekten yine mutluluk duyacağı The Perks of Being a Wallflower’daki adeta hücrelerimize sinen dans sahnesini paylaşmak istedim. Emma Watson ve Ezra Miller’ın birlikte harikalar yarattığı, içimizi coşkuyla doldurduğu unutulmaz anlardan biri. Ayrıca sakın evde denemeyin!

Video

 

Yazıyı Paylaş