Oscar Fısıltıları ’15: Eleştirmen Birlikleri

Merhabalar arkadaşlar kişisel nedenlerimden dolayı blogu biraz ihmal ettim. Ama umuyorum ki iyiden iyiye sezona ısınmamız sebebiyle daha güncel olarak karşınıza çıkacağım. Dün bildiğiniz gibi yoğun bir gündü. “Eleştirmen Birlikleri” ödüllerini dağıtmaya başladı. Önce NBR, New York ve Boston Online Film derken dün akşam Los Angeles, Boston, New York Online’dan da ödüller geldi. Böylelikle sezon adına ilk izlenimler oluşmaya başladı. Bu yüzden ben biraz çıkan sonuçlar üzerine konuşmak istiyorum:

2

 Öncelikle Spotlight şu anda Oscar’a en yakın film. Eleştirmen Birlikleri’nden resmen ödülleri sildi süpürdü. En marjinal takıldığını düşündüğümüz Los Angeles Eleştirmenler Birliği bile ödülü onlara takdim etti. Gerçi geçen sene Boyhood fırtınası eserken onlar da elini korkak alıştırmış Boyhood’u onure etmişti. Fakat sonrasında hepimiz ne olduğunu biliyoruz. Kısacası Spotlight şu anda rakipsiz gözüküyor.

Ödül sezonunun en büyük dönüşü Mad Max’ten oldu. Hepimiz filmden umudu kestiği bir anda üst üste ödüller almaya başladı. Artık ödül sezonunda bir Mad Max gerçeği var diyebiliriz. Bir de “En İyi Filmi” aldığını düşünsenize. Buralar hep halay olur. Ayrıca yönetmenlik kategorisi için George Miller adına da ümitlenebiliriz.

Bir diğer dikkat çekici isim ise Kristen Stewart. Evet yanlış duymadınız! Clouds of Sils Maria gösterim tarihinden dolayı bu sezona sarktı. Filmin çok seveni olmasına rağmen herkes neredeyse filmi unutmuştu. Ortada bir kampanya yokken Eleştirmen Birlikleri’nden ödüller almaya başlaması harika. Oscar adaylığı için ciddi ciddi düşünmeye başlayabiliriz. Ben filmi ve Stewart’ın performansını beğenmiştim. Geçen sene yer aldığı filmlerden dolayı kendisine karşı nefretim nötrlenmiş durumda. Kariyeri nereye gidecek hep birlikte göreceğiz.

Oyuncu kategorilerine bakarsak genel bir belirsizlik durumunu koruyor. Şu anda kesin kazanacağını düşündüğümüz bir Leonardo DiCaprio var. Hatırlarsanız geçen sene bu vakitlerde tablo biraz daha açıktı. Brie Larson ödüle uzanacak mı derken Saoirse Ronan’ın üst üste birkaç ödül alması kafa karıştırıcı. Sanırım SAG’i beklememiz gerekecek.

Mustang’a gelelim! Ödül sezonuna iddialı girmişti. Eleştirmen Birlikleri’nden yana yüzü pek gülmedi. Son of Saul ödülleri tek tek topladı. Oscar’da durum ne olur bilemiyorum ama Son of Saul’un karşısında çoğu filmin zorluk çekeceği aşikar.

 

Yazıyı Paylaş