Oscar Fısıltıları ’14: Vol. 2

Oscar sezonunun başlamasıyla beraber ikinci durağımız, ikinci tahminlerimiz…

 

EN İYİ FİLM

Boyhood-DI
En İyi Film kategorisinde hala ben Boyhood ve Foxcatcher için bahisleri oynuyorum. Her ne kadar Foxcatcher herhangi bir olumsuz yorum almasa da şöyle bir geriye çekilmiş durumda. Fakat 14 Kasım’da vizyona girmesiyle beraber tekrar gündemi daha fazla işgal edecektir. Boyhood’a gelirsek ise estirdiği fırtına malumunuz. Fakat bu uzun süreçte bir kırılma noktası yaşamamak için büyük bir çaba sarf etmesi gerekecek. Öte yandan fragmanı yayınlanan Unbroken hala kağıt üstünde bir potansiyele sahip. Önceki listede bulunan Inherent Vice ve Wild’ı listeden çıkarmış bulunmaktayım. Özellikle Inherent Vice, New York Film Festivali’nden sonra aldığı iki uçlu yorumlardan sonra potansiyelinin biraz daha düştüğünü söyleyebilirim. İkisinin yerine Interstellar ve American Sniper’ı aldım. Interstellar için geri sayım başlamış durumda. Şayet iyi çıkarsa, Nolan’ın ana akım numaralarına hem seyircinin hem de akademi üyelerinin tav olmaması için hiçbir engel yok. American Sniper ise oldukça iyi kurgulanmış bir fragmanla hepimizi heyecanlandırmayı başardı. Umuyoruz ki film iyi çıksın ve listelerimizi süslemeye devam etsin.

1. Boyhood
2. Foxcatcher
3. Unbroken
4. The Imitation Game
5. Birdman
6. Gone Girl
7. The Theory of Everything
8. Interstellar
9. Fury
10. American Sniper

 

EN İYİ YÖNETMEN

richard.linklater.inside
12 yıllık bir çekim süresi nedeniyle Richard Linklater’ın büyük bir avantaj elde ettiği aşikar. Fakat Alejandro Gonzalez Inarritu’nun da yeni bir lezzet sunduğu gelen yorumlar arasında. Dolayısıyla bu iki büyük isim arasında büyük bir çekişme yaşanabilir. İkisine en çok yaklaşacak ismin şu anda Angelina Jolie olacağını düşünüyorum.

1. Richard Linklater (Boyhood)
2. Alejandro Gonzalez Inarritu (Birdman)
3. Angelina Jolie (Unbroken)
4. Bennett Miller (Foxcatcher)
5. Morten Tyldum (The Imitation Game)

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU

michael-keaton-birdman
İlk tahminlerimizin ardından tablo çok değişmiş değil. Sadece muhteşem American Sniper fragmanından sonra Bradley Cooper’ı listeye aldık. İşler yolunda giderse Bradley Cooper son iki yılda gösterdiği başarıyı tekrar devam ettirip bir adaylık koparabilir.

1. Michael Keaton (Birdman)
2. Steve Carrell (Foxcatcher)
3. Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
4. Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
5. Bradley Cooper (American Sniper)

 

EN İYİ KADIN OYUNCU

Julianne-Moore-in-Still-Alice
Kadın Oyuncu kategorisinde de tablo hemen hemen aynı vaziyette. Sadece Gone Girl’ün vizyona girmesiyle birlikte Rosamund Pike büyük bir yükselişe geçti. Performansı oldukça yankı bulacaktır. Yarış şimdilik Moore ve Pike arasında geçecekmiş gibi duruyor.

1. Julianne Moore (Still Alice)
2. Rosamund Pike (Gone Girl)
3. Reese Witherspoon (Wild)
4. Felicity Jones (The Theory of Everything)
5. Jessica Chastain (A Most Violent Year)

 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Whiplash-6613.cr2
Baya festival yüzü gören ve ülkemizde Filmekimi vasıtasıyla Whiplash’i görenler J.K. Simmons’ın oyunculuğunu öve öve bitiremiyor. Simmons’ın Oscar’ı şimdiden kucaklayacağını söyleyenlerin sayısı hiç az değil. Dolayısıyla şu anda zirveye oynuyor. Kategoride bir diğer dikkat çeken isim Robert Duvall. The Judge’ın oldukça duygusal olduğu eleştirilerini dikkate alırsak Robert Duvall’ın şansını arttırdığını söyleyebiliriz.

1. J.K. Simmons (Whiplash)
2. Mark Ruffalo (Foxcatcher)
3. Edward Norton (Birdman)
4. Robert Duvall (The Judge)
5. Domhnall Gleeson (Unbroken)

 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Q1XsbaK
Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde şu anda en dikkat çeken isim Boyhood performansıyla Patricia Arquette. Fakat açıkçası Boyhood ile ilgili en negatif düşündüğüm kısımlardan biri Patricia Arquette. Bu performansla ödül alırsa oldukça ilginç olacak. Listenin gerisine baktığımızda hala üç beş aşağı yukarı tahmin edilen isimler var. Sadece ben hala Kristen Stewart konusunda biraz daha ısrar edeceğim.

1. Patricia Arquette (Boyhood)
2. Laura Dern (Wild)
3. Keira Knightley (The Imitation Game)
4. Emma Stone (Birdman)
5. Kristen Stewart (Still Alice)

Yazıyı Paylaş