Oscar Fısıltıları ’14: Vol. 1

Oscar sezonu için yavaştan start aldığımız bugünlerde Oscar Boy’da Gold Diggers macerası her sezon olduğu gibi bu senede devam ediyor. Bu amaçla ilk tahminlerimizi sevgili Umur’a gönderdik. Ben kendi tahminlerimi ek olarak buraya eklemekle birlikte üzerine bir şeyler karalayayım dedim.

Gold Diggers üyelerinin ilk tahminlerini görmek için: Oscar Boy

 

EN İYİ FİLM

FOXCATCHER

Boyhood şu anda büyük bir yankı uyandırmış durumda. Fakat ilerleyen zamanlarda sadece senaryo dalında şansının kalması olası tahminlerden biri. Açıkçası şu anda uğradığı her festivalde güzel eleştiriler alan Foxcatcher’ın şansını daha fazla görüyorum. Tabii ki Weinstein işin içine girdiğinde çoğu kişi bahislerini The Imitation Game’den yana kullanıyor. Üstelik film Akademi’nin çabuk ısınabileceği bir konuya sahip. Ayrıca Toronto Film Festivali’nde film Seyirci Ödülü’nü kucakladı. Tüm bunlara rağmen ben The Imitation Game’in ödülü alabileceği fikrine biraz mesafeli yaklaşıyorum. Birdman’ın ise seyirci nezdinde pek sevileceğini düşünsem de “En İyi Film” kategorisi için Akademi’ye fazla deneysel kaçacağını düşünüyorum.

1. Foxcatcher
2. Boyhood
3. Unbroken
4. The Imitation Game
5. Birdman
6. The Theory of Everything
7. Gone Girl
8. Inherent Vice
9. Wild
10. Fury

 

EN İYİ YÖNETMEN

15th Annual Hollywood Film Awards Gala Presented By Starz - Arrivals

Eğer Foxcatcher “En İyi Film” ödülünü kucaklarsa Bennett Miller şüphesiz ki favoriler arasında olacaktır. Yalnız son iki yılda Akademi’nin film ve yönetmenlik ödüllerini ayrı ayrı isimlere vermesi üzerine Alejandro Gonzalez Inarritu’nun şansının epey arttığını söyleyebiliriz. Fragmanlardan da yeni bir şeyler keşfettiği çok açık şekilde belli. Öte yandan Unbroken’ın tam Oscar kokması nedeniyle Angelina Jolie adaylık koparabilir. Richard Linklater’ın adaylığını ise şu andaki Boyhood için koparılan fırtınaya bağlıyoruz. Morten Tyldum için bir şey söylemeye gerek var mı?

1. Bennett Miller (Foxcatcher)
2. Alejandro Gonzalez Inarritu (Birdman)
3. Richard Linklater (Boyhood)
4. Angelina Jolie (Unbroken)
5. Morten Tyldum (The Imitation Game)

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU

michael-keaton-birdman

Michael Keaton büyük ihtimalle kariyerinin en iyi işine imza atacak. Dolayısıyla Akademi’nin buna tav olacağını tahmin ediyorum. Diğer taraftan Foxcatcher’ın performanlarına da övgüler bitmiyor. Bu kategoride hem Steve Carrell hem de Channing Tatum şansını deneyecek. Her ne kadar ikisinin listeye girme olasılıkları az olsa da ben şimdilik öyle yaptım. Stephen Hawking’i canlandıran Eddie Redmayne yine Akademi’nin sevdiği sularda gezecek. Benedict Cumberbatch ise Weinstein’in desteğiyle favoriler arasında yer alacaktır.

1. Michael Keaton (Birdman)
2. Steve Carrell (Foxcatcher)
3. Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
4. Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
5. Channing Tatum (Foxcatcher)

 

EN İYİ KADIN OYUNCU

Julianne-Moore-in-Still-Alice

Sony Pictures Classics’in Still Alice’in kampanyasını yürüteceği duyurulunca rüzgar Julianne Moore’dan yana esmeye başladı. Şimdi açık ara favori gözükse de bu uzun maratonda yerini nasıl koruyacağını merakla bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl Mud ile ivme yükselten Reese Witherspoon yarışı sonuna kadar götüreceğine inandığım diğer isim. Burada diğer isimlere göre adaylığı en belirsiz olan Jessica Chastain. Önce iki bölüm şeklinde gösterime girmesi beklenen The Disappearance of Eleanor Rigby daha sonra tek bir kurguda buluştu. Bu yüzden tatmin edici olmayan fısıltıların yükselmesiyle Chastain’in adaylığı bir belirsizlik içerisine girdi. Üstelik Chastain’in A Most Violent Year ile “Yardımcı Kadın Oyuncu” kategorisinde adaylık alması da başka bir olasılık. Bakalım terazi hangi rolünden yana olacak.

1. Julianne Moore (Still Alice)
2. Reese Witherspoon (Wild)
3. Felicity Jones (The Theory of Everything)
4. Rosamund Pike (Gone Girl)
5. Jessica Chastain (The Disappearance of Eleanor Rigby)

 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Mark Ruffalo

Şimdiden tahmin yapılması en zor kategorilerden biri kanımca. Foxcatcher’ın diğer ağır toplarından biri Mark Ruffalo. Özellikle son dönemlerde sektörde gittikçe sevilen Ruffalo’nun adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. 90’lı yılların sonunda iki kez Oscar’a aday olan Edward Norton, Birdman performansı ile şansını deneyecek. Daha gösterim şansı bulamayan Fury’den Logan Lerman’ı aldım. Festival festival dolaşan ve sevilen Whiplash ile J.K. Simmons büyük ihtimalle bir adaylık koparacak. Hatta şimdiden ödülü alacağını düşünenler bile var. Angelina Jolie’nin pek Oscar kokan Unbroken’ı eğer güçlü eleştiriler alırsa Domhnall Gleeson’ın adaylığı da öngörülebilir. Fakat sessiz duran Inherent Vice var. PTA’dan kötü film çıkmayacağını düşünürsek ve iyi bir kampanya yapılırsa rahatlıkla Josh Brolin ve Benicio del Toro bu kategoriyi işgal edebilir.

1. Mark Ruffalo (Foxcatcher)
2. Edward Norton (Birdman)
3. Logan Lerman (Fury)
4. J.K. Simmons (Whiplash)
5. Domhnall Gleeson (Unbroken)

 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

laura

1991 senesinde ilk ve tek Oscar adaylığını alan Laura Dern’ün bir nevi sahalara yeniden dönüşü olacak Wild filmi. Yine Michael Keaton ile benzer sebeplerden dolayı adaylık alacağını düşünüyorum. Yarışı oldukça kızıştırabilir. Son zamanlarda kariyerinde sağlam bir iş görmediğimiz Keira Knightley için ise bu sefer çanlar çalacaktır. Gönüllerin galibi olacağını düşündüğüm Emma Stone’un adaylığı hepimizi sevindirecektir. Chastian’in durumu şu anda belirsiz olduğu için açıkçası pek bir yorum yapamıyorum. Fakat burada Kristen Stewart’a değinmek istiyorum. Clouds of Sils Maria ve Still Alice ile dikkatleri üzerine çekti. Sony Pictures Classics üzerine fazlasıyla oynayacaktır. Ve ilk adaylığını bu sezon alabilir.

1. Laura Dern (Wild)
2. Keira Knightley (The Imitation Game)
3. Emma Stone (Birdman)
4. Jessica Chastain (A Most Violent Year)
5. Kristen Stewart (Still Alice)

Yazıyı Paylaş