Oscar Adayları Hakkında

spotlight

Biraz önce bildiğiniz gibi 88. kez dağıtılacak olan Akademi Ödülleri resmen adaylarını açıkladı. Elbette beklenen ve beklenmeyen birçok adaylıkla gündemde yine zirve buldu. Biz de neredeyse maratonu sonlandırdık. Bundan sonra bir kazanan tahminleri ile karşınızda olacağız. Ama her şeyden önce bugünkü adaylıklar hakkında birkaç kelam edeceğim.

➡️ Öncelikle en çok adaylığı 12 dalda The Revenat aldı, kendisini Mad Max: Fury Road 10 adaylık ile takip etti. En İyi Film kategorisinde 8 aday var.

➡️ Büyük sürprizlerle başlayalım!!! “En İyi Yönetmen” kategorisinden Ridley Scott’ı dışarı attılar. Üstelik çoğu kişi kendisini favori gösterirken. Daha da ilginci biz olası bir sürprizde dışardan listeye Todd Haynes girer diye beklerken, Room’la  Lenny Abrahamson adaylığı kaptı. Room’da artık salya sümük ağladıklarını teyit ettik diyebiliriz.

➡️ Hemen senaryoda devam edersek, en büyük sürpriz Steve Jobs’ın listede olmaması. Aaron Sorkin’in mükemmel satırlarını görmezden geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Çok iyisiniz! Yine Quentin Tarantino, The Hateful Eight ile “Özgün Senaryo”da adaylığı kaçırdı. Aslında o adaylar arasında yerini alabilirdi fakat sevgili Akademi böyle tercih etmiş.

➡️ Oyunculuk kategorilerinde elbette Tom Hardy’nin destekçileri vardı ama açıkçası genel tablo listeye giremeyeceği yönündeydi. Ben adaylığına fazlasıyla sevindim. Sonuna kadar hak ediyordu. Öte yandan Rachel McAdams’ın adaylık alması beni bir hayli şaşırttı. Sonuç olarak Helen Mirren’ın elinden koltuğu kaptı.

➡️ Kurgu’da Star Wars tercihine buradan kusabilir miyim? Cidden başka adaylık mı kalmadı? The Martian’ın kopardığı yaygarayı sevmesem bile Star Wars’a tercih ederdim.

➡️ Bir süredir kendisinden ümidi kesmiş olsak da Listen to Me Marlon’u belgesel kategorisinde görmek şık olurdu.

➡️ Animasyon dalını Boy and the World ve When Marnie Was There baya bir sarstı. The Peanuts Movie ve The Good Dinosaur’a elveda dedik.

➡️ Son olarak Deniz Gamze Ergüven’in Fransa aday adayı Mustang, son beşliye girmeyi başardı.

 

Yazıyı Paylaş