Mommy

Genç yaşına rağmen ilk iki filmiyle gönüllerimizi çelen ‘mucize çocuk’ Xavier Dolan’ın Laurence Anyways ve Tom à la ferme ile bayatlamaya başlayan sinemasına bir nebze kan getirdi, Mommy. Elbette bunda Cannes’dan Jüri Ödülü ile dönmesi ve son iki faciasına kıyasla daha eli yüzü düzgün bir film sunmasının etkenleri var. Mommy, Xavier Dolan’ın bilinen mefhumlarının başka bir yansıması. Film, kesinlikle kötü değil. Fakat olumlu eleştirilerden sonra girdiğim beklenti yerini ufak bir hayal kırıklığına bıraktı.

still-of-antoine-olivier-pilon-in-mommy-(2014)-large-picture

Mommy’de Xavier Dolan’ın yine ‘anne-oğul sendromu’ baş gösteriyor. Ama bu kez Dolan, tuvalinde çok daha keskin renklere başvuruyor. Elbette bunda Steve’in hiperaktivite ve dikkat bozukluğu rahatsızlıklarının etkileri büyük. Dolayısıyla iyi bir damar yakalayan Dolan, ‘anne-oğul’ arasındaki sevgi ve öfke krizlerini sürekli olarak buradan besliyor. Çoğu kez şiddete varan bu tartışmalar hem hikayenin uç noktalarda nefes almasına hem de seyircinin ilgisini ayakta tutmasına olanak sağlıyor. Diane ve Steve arasındaki dengeyi ayarlamak için Kyla karakterini olaylara dahil eden Dolan, onun da karmaşık geçmişi hakkında birkaç bilgi vererek sinemada sıkça gördüğümüz ‘birbirine iyi gelen karakterler’ üzerinden ana hatlarını kuruyor.

Aslında hem kariyerinden hem de sinema külliyatından bu kadar benzer argümanlar kullanan Dolan’ın en başarılı tarafı bu hikayeyi eline yüzüne bulaştırmaması. Teknik işçiliğiyle bunu destekleyerek ortaya başarılı sayabileceğimiz bir film ortaya koyan genç yönetmenin tek sıkıntısı bence yine ve yeniden süre meselesi. Aşırı göze batmasa da ben hikayenin biraz dallanıp budaklandığı hissettim. Ve yer yer sıkıldım. Filmin çok güçlü sahneleri mevcut ama Ludovico Einaudi’nin Experience’ı eşliğinde akan sahneler beni mest etti. Yönetmenin kariyerindeki en iyi sahnelerden biri.

443607

Cast’a olumsuz yönde söylenebilecek bir şey yok. Dolan’ın gediklilerinden Anne Dorval ve Suzanne Clément hala bizi şaşırtmaya devam ediyor. Genç yetenek Antoine-Olivier Pilon’un bu kadar iyi olabileceğini hiç düşünmemiştim.

Her ne kadar ara ara yaptığı işlere göz devirsek de Xavier Dolan’ın bu genç yaştaki sinema aşkı ve yeteneği takdire şayan. Mommy, yönetmenin kariyerinde göze batmayacak işlerden biri. Hatta şimdiden bile yere göğe sığdıramayan bir kitle yakalamış durumda.

3.0 Stars

 

Yazıyı Paylaş