Masters of Sex (S02): Hezeyanlar Silsilesi

Çok değil yaklaşık bir buçuk ay önce Masters of Sex ile ilgili övgü dolu bir yazı yazmışken, maalesef ikinci sezonun bu denli kötü olacağını düşünmüyordum. İlk sezon konusuyla, karakterleriyle ve cüretkar yaklaşımları ile adeta bizi büyüleyen Masters of Sex, ne yazık ki çok yanlış sulara yelken açtı. Hem de o sularda bizi defalarca boğmaktan hiç çekinmedi.

2

İkinci sezon başlar başlamaz ilk birkaç bölümde karakter krizleri meydana gelmeye başladı. Aniden ortadan kaybolan Ethan ve Jane’in yokluğunu haliyle yadırgadık. Hemen ardından dizi için büyük bir önem teşkil eden Margaret ve Barton karakterlerine de inceden veda ettik. Tabii ki Ethan ile gönül ayrılıkları yaşayan Vivian’ın da bir an önce kaybolması an meselesiydi. Nitekim öyle oldu. Diziyi keyifli kılan bu karakterlerin bir anda bıçak gibi kesilmesi elbette bizde şok etkisi yarattı. Diziyi bitiren hamle de bu oldu. Çünkü dizi yavaş yavaş olduğu noktadan bambaşka bir şeye dönüştü. Diziyi izlenilir kılan bu karakterlerin hikayeleriydi. Haliyle şunu anladık ki Masters ve Johnson’ın hikayesi temelde filmin dinamiği olsa da yan karakterlerin öyküsü onları çok daha güçlü kılıyordu. Üstelik birden fazla karakter öyküden çıkarılınca intihar kaçınılmaz oldu. Kaldı ki bu karakterlerin yerini doldurmak isteyen yapımcılar çok daha kötü sonuçlara vardılar. Yeni gelen karakterlerin hepsindeki sığlık dizinin bütününe yansıdı. Özellikle Doktor Masters’ın kardeşinin ortaya çıkmasıyla kaç bölüm bitmek bilmeyen anlamsız tartışmalar vuku buldu. Konuyu derinleştirmek adına yapılan bu hamle ne yazık ki tekrardan öteye gitmedi. Dr. Austin’in hikayesine sarıldılar ama o cephede durum içler açısı. Libby karakteri için bir altyapı oluşturdular fakat o da meyve verir mi kestiremiyoruz.

3

Gelelim dizinin feci sonlanan final ayağına…

Finalden bir önceki bölümde Virginia’nın eski kocası George’un birden bire ortaya çıkmasına anlam verememiştim. Fakat seyirciyi aptal yerine koymayı kendine vazife edinmiş dizinin yaratıcıları bakın neyi düşünmüş. O bildiğimiz sorumsuz George baya hayatına çeki düzen vermiş, evlenmiş ve hatta o kadar sorumluluk sahibi olmuş ki çocukların velayetini Virginia’dan almayı bile düşünmüş. Bunun altyapısını hazırlamaya bile zahmet etmeyen senaristler karakteri paldır küldür olaya daldırıyor. Bu da o kadar beceriksiz bir hamle ki…

Efendim, final sürprizleri bitti mi? –Elbette hayır.

Biraz önce yukarıda bahsettiğim kaybolan karakterler var ya işte onlar finalde bir bir arz-ı endam ettiler. Hem de öyle böyle değil! Üst üste bombardıman etkisi yaşatan senaristlere buradan teşekkür ediyoruz. Resmen gözümüze soka soka: “Efendim, biz üçüncü sezona bomba gibi hazırlanıyoruz.” diyorlar. Ee tabi biz sizin ikinci sezonu yüzünüze gözünüze bulaştırdığınızı biliyoruz da madem hepsini toplayacaktınız tekrardan, neden hikayeden çıkardınız. Eğer ikinci sezon için oyuncularla sözleşme imzalayamadıysanız bunu bahane olarak kabul etmiyorum. Çünkü bu finalden sonra ortada oluşan durum “bu ne perhiz ne lahana turşusu” olayı.

Bu kadar söylenmeden sonra üçüncü sezon için takatimin kalmadığını hissettim. Fakat olur ya tekrar olaya giren karakterler öyküye biraz canlılık getirir, işte o zaman belki bende de yeni bir heyecanın kıvılcımı oluşur.

 

Yazıyı Paylaş