Leonardo DiCaprio’nun Oyunculuğundan Geçen 5 Yol

Bu yıl Leonardo DiCaprio adından yeterince söz ettirdi. Zaten Şubat ayında Oscar’ını kapacağı için şu anda sevinçten ne yapacağını bilmiyordur. Hepimiz kendisini fazlasıyla seviyoruz. Leo’nun kariyerine eğlenceli bir şeyler yapabilir miyim, diye düşündüm ve bir şeyler çıktı. Hatırlarsanız buna benzer bir şeyi Christopher Nolan için yapmıştım. Kısaca kariyerlerinin başat özelliklerine eğlenceli bir şekilde göz atmaya çalışıyorum. Bunu bir seri haline getirebilmeyi umuyorum. Onun için zaman zaman yönetmenlerle veya oyuncularla karşınızda olabilirim. Fakat şimdi Leo neler yapmış, bir göz atalım.

 

1. Asla Fiyakanı Bozma

great_gatsby

Dikkat ederseniz, Leonardo DiCaprio’nun en önemli özelliklerinden birisi sırtından takım elbiseyi, kafasından jölesini eksik etmemesidir. Yıllardır filinta gibi ekranlarda boy göstermeyi ihmal etmedi. Biraz fiyakasını bozması gerektiğini geç fark etti ama bunu kurtarmak için The Revenant’ta yapması gereken her şeyi yaptı. Şeytanın bile bulamayacağı köhne bir yerde bir ayı buldu, kendini öldürtmeye çalıştı. Yetmedi karların arasında debelendi, çiğ et yedi, kendini nehirlerde boğdurmaya çalıştı. Biz konuyu geçtik, Leo’nun kendini harap etmesini gözyaşlarıyla izledik.

 

2. Hırsız – Polis + Biyografi Kuralı

Actor+Leonardo+DiCaprio+seen+shooting+scenes+8ET0tndY84Ex

Leonardo DiCaprio’nun kariyerinde iki yol vardır: “Ya çalacaksın, ya yakalayacaksın” Allah için çok çaldı ama bir o kadar da polis, ajan, asker rolüne bürünerek günahlarından arınmaya çalıştı. Öte yandan bunlar mümkünse biyografi olmalı. Daha etkili oluyor. Sağ olsun, kendisi sayesinde birbirinden farklı zatın yaşamına tanık olduk.

 

3. Yalnızlık Senfonisi

Revolutionary-Road-revolutionary-road-31305464-1680-945

Leo’nun bahtı o kadar karadır ki sevdiğine hiçbir zaman kavuşamaz, kavuşsa da zaten sevdiği ölür, sevdiği ölmezse zaten o kendi kendini imha eder. Yani bu aşkın sonu, hep Hakkı Bulut şarkılarına çıkar. Ama hiçbirisi Rose’un iki gıdımlık kenara kaymaması kadar bünyemizde bir yara bırakmamıştır. O tahta parçasında, dünyanın dört bir köşesindeki matematik ve fizik ilmine vakıf olan nice bilim insanı zilyon tane yaşama olasılığı belirledi. Ama nafile hiçbiri Jack’i kurtaramadı.

 

4. Yönetmen Koleksiyonu

040-martin-scorsese-theredlist

Aslında DiCaprio, Oscar takıntısı ile nam salmışsa da bir o kadar da yönetmen fetişi vardır. Efendim, Leo’nun oynayacağı yönetmen tüm dünyanın tapacağı biri olmalıdır. Öyle orta ölçekli yönetmenlerle çalışıp, risk alayım durumu yoktur. Hepsinin ya Oscar’ı ya da muhtemel Oscar kazanma potansiyeli olacaktır. Martin Scorsese zaten malumunuz, kendisini bir evlatlık almadığı kaldı. Nihayet en büyük hayalini Alejandro González Iñárritu gerçekleştirecek.

 

5. Çilekeş Oscar Yolculuğu

Leonardo-in-Romeo-Juliet-leonardo-dicaprio-22666055-1392-596

“İlk ne zaman başladı, niçin başladı” gibi soruların yanıtını kimse tam bilemese de Leonardo DiCaprio adeta evrene bir mesaj yolladı: O Oscar alınacak! Nasıl olduysa, hepimiz bu derde ortak olduk ve takım tutar gibi tezahüratlara başladık. Aday olamadı kızdık, aday oldu kazanamadı yine kızdık. Öyle ki rakiplerini düşman belledik. Yeri geldi, Akademi’ye küfrettik. Aylar geçti, yıllar geçti. Nihayetinde bu sene ilk heykelciğine kavuşacak. Sanırım buraya kadar hepimiz her şeyi düşünmüştük. Ama bundan o ne yapacak, biz ne yapacağız hiç bilmiyorum.

 

Yazıyı Paylaş