Kısa Kısa Birkaç Film

Horns

Daniel Radcliffe with Snake In Horns Movie Wallpaper 1272

2000’li yıllarda korku türünün filizlenmesine büyük katkıda bulunan fahri yönetmen Alexandre Aja’nın yeni filmi Horns, fantastik ve korku türünün harmanlamasından doğan gizemli, cesur ve duygusal bir mahsul. Filmi dini temaslar eşliğinde irdelemekte maruz görmeyen Aja’nın bu anlamda korku türünün geleneksel kalıplarından yola çıkıyor. Bu meselede ‘kabak tadı’ veren detaylar olsa da Horns filminin bütünlüğünü çok etkilemiyor. Başlamadan önce biraz endişe duyduğum filmin fantastik tarafında aşırı pürüzler yok. Hatta bu fantastik öğeler, totalde hikayeyi beslemekte büyük oranda yardımcı oluyor.  Büyük bir taze kan olarak adlandıracağımız genç kadroda Daniel Radcliffe rolüne hakim. Juno Temple, Radcliffe ile ikili olması adına iyi bir tercih.

2.5 Stars

Futatsume no mado

9STILL-THE-WATER-Co-2014-FUTATSUME-NO-MADO-Japanese-Film-Partners-Comme-des-C

Bu yıl Cannes bünyesinde gösterilen Futatsume no mado (Dingin Sular) kelimenin tam anlamıyla mideme oturdu. Bir türlü bitmek bilmeyen hayat hayatındaki minimalist söylemleri ve ağır ağır ilerleyen temposu gına getirdi. Birçok karakteri tezgahına alarak onların psikolojisini ince eleyip sık dokumayı amaçlayan film düşündüğü çoğu şeyi gevelemekten öteye gidemiyor. Nihai ölümle gelen ana kahramandaki beklenen değişim oldukça kalburüstü. Çünkü film boyunca herhangi bir ilerleme kaydedemeyen karakterlerin peri dokunuşu misali hayata dönüşleri oldukça komik kaçıyor. Kawase başyapıtı ilan ettiğin Dingin Sular maalesef kendi hedeflediği çıtaya bile çıkamıyor. Geriye içi boş ve çeşitli söylemlerle süslenmiş bir film olmaktan öteye gitmiyor.

1.5 Stars

 

Maps to the Stars

Maps to the Stars

Son birkaç senedir David Cronenberg sanrılarıyla baş başa olmak bizi resmen yıpratma noktasına getirdi. A Dangerous Method ile yapaylığın dibine vuran ve Cosmopolis gibi susmak bilmeyen bir filmden sonra Maps to the Stars için pek umutlu olmazsak da kadrosu için az buçuk heyecanlandık. Neyse gelen birkaç düzgün yorumdan sonra filmi büyük bir iştahla bekledik. Fakat Cronenberg maalesef yine bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Hollywood’un arka bahçesi sayılacak Maps to the Stars görkemli bir eleştiri sunuyor. Birbirinden arıza karakterlerle adeta bu dünyayı yerle bir etmeye kalkışan yönetmen ne yazık ki çoğu yerde beklediğimiz tesiri yaratmıyor. Üstelik bir süre sonra bu karakterlerin umurunuzda olmadığını da fark ediyorsunuz. Bu yüzden film sadece ekranda akıp gidiyor ve içine giremiyorsunuz. Julianne Moore ve Mia Wasikowska’nın güçlü performansından öte bir şey kalmıyor. Kabullenmek zor ama sanırım David Cronenberg gibi bir dehadan parıltılı bir şey beklemenin zamanı geçti.

2.5 Stars

 

Begin Again

tumblr_n3qapmbsnj1qjaa1to1_1280

Begin Again ile ilgili kurulacak en kadim cümle herhalde film için düşünülen ilk isim olan “Can A Song Save Your Life” olur. Birbirinden sıcak, naif şarkılarla bizi duygulandırmayı beceren Begin Again bu şarkılarla dağılan birkaç hayatı tekrar inşa ediyor. İlk andan itibaren sizi büyüsüne kaptıran filmin sırf ucuza kaçmayan o finali bile takdire şayan. Keira Knightley’nin tatlı mı tatlı göründüğü, içimizi ısıtan performansına Mark Ruffalo büyük bir incelikle eşlik ediyor. Begin Again’i fazlasıyla sevecek, soundtrack parçalarını defalarca dinleyeceksiniz.

4.0 Stars

 

Yazıyı Paylaş