Inherent Vice

maxresdefault (1)

Günümüz Amerikan Sineması’nın en güzide isimlerinden Paul Thomas Anderson’ın sinema meramına ve anlatılarına topyekun tutulduk. Bir iki filmi kitleleri ayırsa da ben kendi adıma açtığı her servisi mideye indirdim ve müptelası oldum. Bundan dolayı Inherent Vice’ı izlemeden henüz 2014 yılı ile işim tam bitmemişti. Nihayetinde küçük fısıltılarla kulağımıza çalan “Yeni PTA mucizesi”ni izledim. Yine kendine has bir kapı aralayan yetenekli ve genç yönetmen ‘auteur’ kimliğini bir kez daha teyit ettiriyor.

Inherent Vice malumunuz Thomas Pynchon’ın aynı adlı romanından uyarlama. Kitabı okuma şerefine nail olmadığım için filmle bir mukayese yapamayacağım. Sadece filmle ilgili birkaç gevezelik edeceğim. Efendim Inherent Vice, Larry “Doc” Sportello’nun içine girdiği trajikomik olaylardan oluşuyor. Doc’ın eski sevgilisi Shasta bir gün Doc’tan yardım ister ve ortadan kaybolur. Henüz Shasta’ya olan duygularının üzerine bir perde çekemeyen Doc olayları araştırır ve kendisini bir dizi serüvenin içinde bulur.

inherent-vice-joaquin-phoenix-katherine-waterston

Evvela Inherent Vice hiç kolay olmayan bir deliliğin peşine düşüyor. Çok karakterli senaryosu, eşelenen her toprağın altından çıkan envai çeşit olaylar ve hala dinginleşmeyen Doc’ın duygusal reaksiyonları. Fakat Paul Thomas Anderson bu kez bunları bir dengeye sokmaya çalışmıyor. Olay örgüsünün sınırlarını genişletebildiği kadar genişletiyor. Elbette bu tutarsız bir senaryonun mahsulünden çok bilinçli bir seçim oluyor. Bu belki bir anlamda seyirciyi zorlayabilir fakat her bir taşın altından çıkan söylentiler, hayalet gibi ortalarda gözükmeyen karakterler filmin bilinmezlik efsununa ve saykodelik kafasına önemli derecede hizmet ediyor. Ayrıca Doc’ın her seferinde Shasta’nın adının geçmesiyle girdiği çöküntü, rüzgarın yönünü hep değiştiriyor. Tabii bu alengirli yolda karakterlerin ve olayların absürtlüğü karşısında verimli bir malzeme ortaya çıkaran Paul Thomas Anderson fazlasıyla eğlenceli sekansları bize armağan ediyor.

Joaquin Phoenix’in artık ne kadar büyük bir isim olduğunu söylemeye gerek var mı? Son yıllarda işini layığıyla yerine getiren bir düzine oyuncudan biri. Duygusal fakat yeri geldiğinde sakinliğini korumayı başaran Doc’a hayat veriyor. Josh Brolin ise kelimenin tam anlamıyla muazzam. Sırf o kafedeki -ya da restorandaki- Japonca konuşması için bile bilekler kesilir. Filmin birçok yerinde karakterin hınzırlığı ile neşe kaynağımız oluyor. Geniş kadronun diğer isimleri Owen Wilson, Benicio Del Toro, Reese Witherspoon, Martin Short ve Katherine Waterston’un pürüzsüz performanslarına şaşırmıyoruz. Ne de olsa Paul Thomas Anderson vakti zamanında Tom Cruise ve Adam Sandler’dan inanılmaz bir enerji çıkarmış biri.

inherent-vice-image-josh-brolin-joaquin-phoenix

Radiohead üyesi Johnny Greenwood, PTA filmlerinin vazgeçilmezi haline geldi. Bir kez daha iş başına düşüyor ve orijinal parçaları ile hedefi tam tutturuyor. Ek olarak filmin müzik kullanımı da oldukça başarılı. Vitamin C ile çoktan kafayı yediğimizi düşünüyorum. Bu ara sık sık karşımıza çıkan Sukiyaki burada da arzı endam ediyor. Son olarak Journey Through the Past favorilerim arasında.

Inherent Vice muazzam Paul Thomas Anderson filmografisinde ışıl ışıl parıldayarak yerini alıyor. Ödül sezonunda adının pek geçmemesinden dolayı bu konuda emeği geçen herkesi Medusa taş etsin diyorum. Yılın en iyilerinden biri ilan ediyor ve bir an önce izlemenizi salık veriyorum. Ve bir dahaki PTA şaheserinde görüşmek üzere.

5.0 Stars

 

Yazıyı Paylaş