Geçmişin Yüzleri Şimdinin Rolleri

Sinema için belirli aralıklarda hazırladığımız birbirinden ciddi özel dosyalarımız malumunuz. Fakat sinemanın bazen unuttuğumuz ya da hatırlamak istemediğimiz ‘eğlence’ yanı hep bir adım eşiğimizde oldu. Bugünlerde bunu düşünürken neden eğleneceğimiz bir dosya yapmayayım dedim. Ve yaklaşık iki yıl önce bir forumda Drive’da oynayan Ryan Gosling’i yaşasaydı James Dean’in harika canlandıracağı fikrini görmüştüm. Açıkçası çok hoşuma gitmişti. Bunu hatırlamam vesilesiyle bu fikirden esinlenerek geçmişin aktörlerini günümüze taşımaya karar verdim. Dosyamızın temel amacı efsane aktörlerin günümüzde ya da yakın tarihimizdeki hangi rolleri canlandırabileceği.

Keyifli okumalar…

Drive

1

Karakteri Canlandıran: Ryan Gosling
Karakteri Canlandırabilecek: James Dean

Her ne kadar yukarıda bahsettiğim gibi Drive’ın başrolünü James Dean’in rahatlıkla oynabileceği benim fikrim olmasa da bu tercihi oldukça beğenmiştim. Asi Gençlik’le serseri imajıyla bir idole dönüşen James Dean’in Ryan Gosling’in canlandırdığı soğuk-hafif serseri ruhlu karakterinin altından rahatlıkla kalkabilirdi kanımca.

Lost in Translation

2

Karakteri Canlandıran: Scarlett Johansson
Karakteri Canlandırabilecek: Ingrid Bergman

Sofia Coppola’nın tutulduğu kendini dışlanmış hissetme sendromunun en elle tutulur karakteridir Charlotte. Gittiği farklı bir ülkede konuşacak kimseyi bulumaması, yalnızlığından muzdarip tek başına takılması vs… Ve Scarlett Johansson’ın pek olumlu tepki alan oyunculuğu… Peki bu karakteri kim canlandırabilirdi? Efsane güzelliği ile Johansson’ı aratmayacak, film boyunca soğukkanlılığıyla durabilecek ama gerektiğinde içimizi dağlayacak bakışlar atabilecek biri: Ingrid Bergman. Casablanca, Notorious ve Spellbound filmleri ile pek sevdiğim Ingrid Bergman’ün bu rolün altından kalkması pek zor olmasa gerek!

Zodiac

3

Karakteri Canlandıran: Jake Gyllenhaal
Karakteri Canlandırabilecek: Humphrey Bogart

Robert Graysmith’in seri katil Zodiac takıntısını 2007 yapımı David Fincher imzalı Zodiac filmiyle izlemiştik. Karakteri canlandıran Jake Gyllenhaal’ın karaktere bürünme konusunda elle tutulur bir başarısı vardı. Dosyayı düşünürken ilk aklıma gelen karakterlerden oldu ve The Maltese Falcon performansını referans alarak bu karakteri en iyi canlandırabilecek oyuncunun Humphrey Bogart olduğunu düşündüm. Tabi ki Humphrey Bogart’ın yorumu belki biraz daha kendinden emin ve alaycı olurdu!

The Help

4

Karakteri Canlandıran: Jessica Chastain
Karakteri Canlandırabilecek: Marilyn Monroe

2011 yılındaki büyük çıkışıyla gönlümüzde taht kuran Jessica Chastain’i kanımca sevmeyen yoktur. The Help’teki gönül çelici kompozisyonuna kapılmamak ne mümkün. Chastain’in canlandırdığı Celia, biraz çocuksu ruhuyla deli dolu, olduğu çevrede sevilmek isteyen bundan yola çıkarak arkadaşlık bağı için çabalayan ama bir türlü tutanamayan bir karakterdi. Bütün bunları saydıktan sonra kısacık yaşamıyla bu işin hakkından elbette gelebilecek tek isim Marilyn Monroe’u oluyor.

J. Edgar

5

Karakteri Canlandıran: Leonardo DiCaprio
Karakteri Canlandırabilecek: Orson Welles

J. Edgar’ı Orson Welles’in canlandırma fikri herkesin tahmin edebileceği gibi Clint Eastwood’un aslında bir Citizen Kane yaratma cabasından kaynaklanıyor. Ağır makyajın altında DiCaprio’nun baya bir Welles’in Kane’nine benzemesi üstelik karakter olarak tüm hışmıyla ortalığı kavurup kavurması ve Kane’e benzer duygusal reaksiyonlar vermesi dikkatlerden kaçmıyordu. Dolayısıyla madem Eastwood yeni bir Kane yaratma çabasındaydı o zaman neden bu karakteri işin asıl babası Orson Welles canlandırmasın.

 

Yazıyı Paylaş