Gece

Fragmanının gelmesiyle hepimizde küçük çapta bir deprem etkisi yaratan Erden Kıral’ın son filmi Gece’nin görücüye çıkmasıyla suratların düşmesi bir oldu. Fragmanı hatim eden biri olarak elbette ekranın karşısına büyük bir heyecanla oturdum. Fakat söylendiği gibi Gece birçok konuda sıkıntılı bir film.

2014-11-12_07-58-21

Gece’nin bana kalırsa altından kalkamadığı en önemli detayı çoklu hikayesi. Herkesin yeterince tecrübe edindiği gibi birden fazla hikayelerle bir filmi yoğurmak başlı başına rulet masasına oturmak gibi. Gece maalesef bu açıdan kaybeden taraf oluyor. Biraz konu üzerinden bunu açmak gerekirse ortada paramparça olmuş bir aile var. Evin babası tam nedeni bilinmeyen bir şekilde evi terk etmiştir. Yine evin büyük abisi Zahit ailesiyle ilişkiyi keserek dağa çıkmıştır. Fakat Zahit eylem için şehre inmiştir ve kafasında çeşitli sorular vardır. Zahit’in girdiği bu çıkmaz, filme herhangi bir katkıda bulunmuyor. Aksine çok yüzeysel ve anlaşılamayan bir eksikliğe neden oluyor. Sadece ayak bağı olmaktan öteye gidemiyor. Yine evin diğer erkeği Nahit bir esnafta çalışırken üstün körü bir toplantıya katıldıktan sonra gözaltına alınıyor. Daha ne olduğunu anlamadan görüyoruz ki Nahit çoktan hapishanenin yolunu tutmuş ve ölüm orucuna başlamış bile. Biz Zahit’i mi Nahit’i mi takip edelim derken aradan cımbızla ana konuyu bulmaya çalışıyoruz. Hikayemizin asıl kahramanı, evin bir diğer bireyi Süsen biricik aşkı Yusuf ile evlenmiştir. Ama Süsen de çoktan pavyonda çalışmaya başlamış ve Yusuf’la gelgitli ilişkilerinin bütün yüklerini taşımaktadır. Zamanında benzerlerini izlesek de kabul ediyorum ki bu ikilinin gelgitli aşkının bir albenisi var. Gelin görün ki bu aşk sürekli olarak yan öykülerin hışmına uğruyor. Kaldı ki bunlar öylesine yüzeysel ve samimiyetten uzak ki bizi etkileyen bir yanları olmuyor. Oldukça silik bir karakter olan ‘anne’ üzerinden bir drama yakalanmaya çalışılıyor. Ama nafile! Evin küçük kızı Gülcan ise evin tüm bireyleri ile iletişimi olan belki de aralarında en güçlü olan insandır. Karakteri iki arada bir derede kaldığı için olaylar arasında yitip gidiyor o da.

2014-11-12_07-58-35

Gece anlayacağınız gibi neredeyse her gün yayınlanan bir yerli dizi kıvamında. Nurgül Yeşilçay’ın oyunculuğundan afakanlar bastı. Fragmandan duyduğumuz Electro Tülay’ın Gönlüm’ü de korkunç mizansenin kurbanı oluyor. Gece dikkat dağıtan unsurlardan arındırılsaydı belki daha iyi bir iş olabilirdi.

1.5 Stars

 

Yazıyı Paylaş