Fargo: Akıl Oyunları

“Suçu toplum hazırlar, suçlu işler.”
Henry Thomas Buckle

Kimi otoritelerce Coen Kardeşler’in en iyi filmi sayılan Fargo, Kuzey Dakota’nın bembeyaz karları üstünde oynanan kirli oyunlara beşiklik ediyordu. Modern bir kara mizah örneği olan Fargo filmi kuşkusuz ki Amerikan Sineması’nın güzide eserlerinden birine dönüşmüş durumda. Filmde Jerry Lundegaard, kayınpederinden fidye almak amacıyla karısını kaçırması için iki kişiyle anlaşır. Fakat bir süre sonra işler çığrından çıkacaktır.

a10845

Her ne kadar filmin girişinde “Filmdeki olaylar, 1987 yılında Minnesota’da geçmektedir. Hayatta kalanların isteği üzerine isimler değiştirilmiştir. Ölülere saygımızdan, geri kalan her şey aynen olduğu gibi aktarılmıştır.” yazılsa da sonradan Coen Kardeşler tarafından birkaç olaydan ilham alınarak yazıldığı açıklandı.

Fargo’nun mini dizi olarak uyarlanacağı haberi sosyal medyada bir deprem etkisi yaratmıştı. Tabii ki akıllarda dolaşan binbir soru nedeniyle, seyircinin beklentisini en asgari seviyeye indirmesi gayet doğaldı. Fakat beklenen olmadı ve Fargo dizisi müthiş bir sezon yaşadı. Zengin hamlelerle seyircinin gönlünü çelmesini bildi.

Fargo’nun yapımcıları arasında Coen Kardeşler bulunuyor. Nitekim Fargo dizisi olabildiğince Coen Kardeşler’in çıkardığı işin sularında geziyor. Yalnız Coen’lerin atmosferini yakalamaya çalışan dizinin yaratıcıları kendini ucuz kokan hareketlerden kısıtlıyor. Hatta dizi öyle takdire şayan bir yol izliyor ki… Dizi, filmin hikayesi içerisindeki olaylardan sıyrılıyor, başka zamana ve olaylara değiniyor. Sadece mekanı kendine mesken tutan dizimiz çevresinde sürekli hor görülen Lester Nygaard’ın karısını öldürmesiyle cereyan eden olaylar zincirini konu ediniyor.

FARGO - Pictured: Billy Bob Thornton as Lorne Malvo. CR: Chris Large/FX

Dizi seyircinin ilgisini ayakta tutmak için büyük bir kedi fare oyunu ortaya çıkarıyor. Bu amaçla yazılmış zeki karakterler, birbirlerinin kuyusunu kazmak için bir yarışa giriyor. Böylelikle dizi bir karakter güzellemesi olan filmden aşağı kalmıyor. Hatta olayı daha da dinamikleştirerek seyir zevkini daha da artırıyor. Billy Bob Thornton’un canlandırdığı katil karakteri Lorne Malvo’nun akıl oyunları hepimizi mest ediyor. Dizinin ilk bölümlerinde her konuda cesareti yitik olan Lester Nygaard zaman geçtikçe zeki ve kirli hamleleri ile enfes bir dönüşüm geçiriyor. Bu dönüşümü Martin Freeman en muazzam şekilde ekrana taşıyor.

Efsaneleşmiş Marge Gunderson karakteri filmin sonunda şöyle bir cümle kuruyordu: ” Hayatta bir miktar paradan daha önemli şeyler vardır. Bunu bilmiyor musun?… Bunu anlayamıyorum.” Filmi en basit şekilde özetleyen cümle de buydu. Fakat Fargo dizisi saf iyi ve kötünün derinlerine biraz daha iniyor, insan doğasını daha fazla kurcalıyor. Burdan yola çıkarak bireyi ve toplumu suça yönlendiren nedenlerle uğraşıyor. Bunun en büyük meyvesi de tekrarlarsak Lester Nygaard oluyor.

İkinci sezonu için kanaldan yeşil ışık alan Fargo yeni öykü ve karakterlerle karşımızda olacak. Bakalım bu anlamda dizinin yaratıcıları yine aklımızda oluşan soru işaretlerini unutturacaklar mı?

 

Yazıyı Paylaş