En İyi 5 Leonardo DiCaprio Performansı

Leonardo DiCaprio’nun Oscar almasına kısa bir zaman kala kendisinin en iyi 5 performansını yazdım. “Yeter artık, bu adamı rahat bırak” dediğinizi duyar gibiyim. Biliyorum, bu sene kendisinden çokça bahsederek bıkkınlık getirdim. Ya da hepimiz! Fakat ödül alacağı bu yılı neden bir şenlik havasına çevirmeyelim ki? Liste hakkında uzun bir süredir düşünüyordum. Açıkçası kafamdaki beşli belli gibiydi. Sadece Catch Me If You Can performansını dışarıda bıraktığım için üzgünüm. Hatta ilk listeyi düşündüğümde Catch Me If You Can yerine Django Unchained’i dışarıda bırakmıştım. Ama daha sonra üzerine biraz mesai harcayınca yüzü gülen taraf Django Unchained oldu. Eminim hepinizin farklı bir listesi olacaktır. Onun için, siz de kendi favorilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

 

5. Django Unchained

django-unchained-leonardo-dicaprio

Quentin Tarantino’nun Calvin Candie için başta daha yaşlı bir oyuncu düşünürken, Leonardo DiCaprio rolün peşine düşer ve Tarantino’yu ikna eder. Kanımca bu performans, uzun bir süre tekdüze giden Leonardo DiCaprio kariyerinin bir kurtarıcısıydı. Kibarlığı elden bırakmayan bir psikopatı canlandıran DiCaprio, kadraja girdiği andan itibaren bir oyunculuk şovu çıkarıyor. Özellikle yemek masasında anatomi dersi verdiği sahnede başarılı aktör elini kesiyor ve akabinde istifini hiç bozmadan rolüne devam ediyor. Nitekim ortaya sinema tarihinde kolay kolay unutulmayacak bir sekansa imza atıyor. O yıl Oscar’a gayet rahatlıkla kavuşabilmesi gerekirken, aday bile olamaması son derece üzücüydü.

 

4. The Departed

Aslında Leonardo DiCaprio’nun kariyerinde zaman zaman atlandığını düşündüğüm bir performans. Sanırım bunun da sebebi oyuncunun çok fazla afili gözüken başka performanslarının bulunması. The Departed müthiş bir cast çalışmasının ürünüydü. DiCaprio ise bütün o kedi-fare oyunun ve saniye saniye artan baskının içinde gayet pürüzsüz bir iş çıkarıyordu. Özellikle DiCaprio – Scorsese ortaklığının üçüncü filmi olan The Departed, DiCaprio’nun kitlesini daha fazla arttırdığı filmdir. Ve Oscar tarihinde yine kazazede performanslarından biridir. Maalesef adaylığı ıskalamıştı.

 

3. The Wolf of Wall Street

Bence DiCaprio’nun son dönem işleri arasında en iyi oyunculuk dersi verdiği film The Wolf of Wall Street’tir. Kaldı ki Django Unchained ile birlikte iyiden iyiye üzerindeki rehaveti atıyor. Konusu itibariyle Catch Me If You Can’e yakın dursa da çok daha çılgın bir rol The Wolf of Wall Street’teki. Dolayısıyla DiCaprio’nun o saykodelik hali, doğru bir şekilde yakalaması oldukça önemliydi. O enerjinin hakkını veren DiCaprio, Jonah Hill ile karşı karşıya geldiğinde ise ortalığı tozu dumana katıyorlar. Hele ki o mutfak sahnesi. Son yılların en delice sahnelerinden biriydi. İkisinin hakkını vermek gerek.

 

2. What’s Eating Gilbert Grape

gal-leo-gilbert-grape-1-jpg

Kariyerinin erken dönemlerinde bu denli başarılı bir iş çıkarmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Otistik bir çocuğu canlandıran Leonardo DiCaprio, o dönem kariyerinin zirvelerinde olan Johnny Depp’ten rol çalmakla kalmıyor, filmin en iyi oyunculuğunu da veriyordu. İlk Oscar adaylığını alan DiCaprio’nun ayrıca önündeki birçok kapıları aralayan kompozisyonuydu. Yıllarca ben de en iyi performansı olduğunu düşündüm. Fakat daha sonraki yıllarda bir adım geriye düştü. Yine de kariyerinin en zirve işlerinden biri olarak hep anılacak.

 

1. The Aviator

Evet, listenin birinci sırasında The Aviator var. İlk kez izlediğimde Leonardo DiCaprio’nun artık rüştünü tamamladığını düşünmüş ve büyük bir hayranlıkla izlemiştim. Gangs of New York’la DiCaprio ile ilk kez çalışan Scorsese hemen ardından iki yıl sonra DiCaprio’ya hayatının en önemli performansını kazandırdı. Howard Hughes’un hayatını konu edinen The Aviator, karakterin obsesif kompulsif bozukluğunu temeline alarak hayatla mücadelesine değiniyordu. Sürekli uçlarda yaşayan Hughes’a, DiCaprio’nun yorumu fevkalade. Nitekim o karakter çalışmasının izlerini daha sonra DiCaprio’nun başka performanslarına yansıdığını gördük. Fakat hiçbiri The Aviator’daki gibi görkemli değildi.

 

Yazıyı Paylaş