En İyi 5 Coen Kardeşler Filmi

Amerikan Sineması’nın medar-ı iftiharlarından Coen Kardeşler’in filmografisiyle haşır neşir olduğum bir aydı. Birçok eksikliğimi kapatırken önceden izlediğim pek çok filmlerini de yeniden izledim. Aslında favorilerim belliydi fakat birkaç değişiklik olur mu diye ekranın başına oturdum. İlk üç filmim yine değişmedi. Sadece The Big Lebowski’yi tekrar izlemem ile sırasını öne çektim. Ayrıca Coen Kardeşler, o kadar mükemmel bir kariyere sahipler ki dışarda bırakmak zorunda kaldığım filmler oldu. Mesela Fargo… Neyse ki üç beş satır karalayarak bir liste oluşturdum. Eminim mevzu bahis Coenler olunca hepimizin listeleri değişecektir. Fakat işin güzelliği burada diyerekten sizi benim listeyi incelemeye davet ediyorum.

 

1. Barton Fink

1Barton Fink her anlamda benim için Coen Kardeşler’in en iyi filmi. Coenler’in ekranda karakterlerini ‘köşeye sıkıştırabildiğin kadar sıkıştır’ özelliğinin en akılda kalıcı isimlerinden biri Barton Fink. Bir yazarın ‘yazamama bunalımı’ndan sert bir Hollywood eleştirisine kadar uzanan bir hikaye. Seyirciyi gerebildiği kadar geriyor. Aynı zamanda yeri geldiğinde duygusal bir travma yaşatacak denli de güçlü. Barton Fink senaryo, oyunculuk, görüntü işçiliği bakımından Coenler’in en iyi işlerinden. Defalarca izleyebileceğiniz ve her defasında yine aynı hisleri alabileceğiniz filmlerden.

 

2. A Serious Man

2Sanırım Coen Kardeşler’in kendi ruhlarını tam anlamıyla yansıtabildiği birkaç filmden biri, A Serious Man. Bir talihsizlikler komedyası yaratmaya çalışan Coenler, tüm absürtlüğüyle hikayeyi öyle esnek bir hale getiriyor ki… Coenler, her şeyle mücadele eden ve ciddi bir adam olan Larry Gopnik’in çevresindeki tüm umursamaz karakterlerle mücadeleye girişimi üzerinden pek çok şeye değiniyor. Film o kadar uç noktalarda gezerek o kadar mütevazi kalabiliyor ki… Coenler’in bu başarısı ayakta alkışlanası. Ayrıca Coenler’in gediklisi Carter Burwell’in soundtrackleri harika.

 

3. Inside Llewyn Davis

_MG_4306_RT.tifKanımca Inside Llewyn Davis, Coenlerin en özel işlerinden biri. Son yılların beni en doyuran filmlerinden biri keza. Son derece parazit gibi yaşayan bir folk sanatçısını konu edinen Coen Kardeşler, karakterin üzerine narsisizm kırıntıları serpiştirerek dokunaklı ve insanı büyüleyen bir filmi bize armağan ediyorlar. Kulağımız her bir şarkıyla beraber mest olurken Llewyn Davis’le beraber sokaklardaki soğuğu hissediyor, yolculuklarına beraber çıkıyoruz. Ama en önemlisi “Hadi Llewyn kendini toparla” diye düşünerek akli melekelerimizi sınıyoruz.

 

4. The Big Lebowski

4“Bu Coenler mizah yapmasını çok iyi biliyor.” minvalinde konuşmalarla söze başlayacağımız The Big Lebowski, iki kardeşin en çok sevilen filmlerinden biri. Açıkçası ikinci kez izlemeseydim listeye almayacaktım. Fakat onca umursamaz karakterler arasında o denli deli olaylar çıkartan Coenler’in sinema adına bu kadar mütevazi kalabilmeleri hayranlık uyandırıyor. Birbirinden değerli oyuncuların performanslarıyla ortaya görsel bir şölen çıkıyor. Derdimizi tasamızı unutarak onların kederlerine ortak oluyoruz. Sahi kahrolası halı odayı dolu gösteriyordu!

 

5. No Country for Old Men

52007 ne güzel yıldı değil mi? Efendim, o yılın en güzel mahsullerinden olan No Country for Old Men’e tutulmuştum. Komedi kadar suç ve drama türünde de ne kadar başarılı olduklarını kanıtlayan Coenler bir kez daha bu sulara girmekten çekinmiyor. Ayrıca 2000’lere “en psikopat” karakterlerden birini kazandırıyorlar. Yine duru anlatımları ile izlenmeye değer bir şaheser ortaya çıkaran Coenler, western filmlerinin bir nevi damarını yakalıyorlar. Amaçladığı her şeyi iyi kotaran filmin tüm işçiliği fevkalade.

 

Yazıyı Paylaş