2015: Müzik Keşifleri

1401x788-74277448

2015 ile bağlarımızı yavaş yavaş koparmaya çalıştığımız bugünlerde, “neden keşfettiğim parçaları paylaşmıyorum” düşüncesiyle karşınızdayım. Evet, her yıl olduğu gibi bu senede daha önce duymadığımız ama filmler ve diziler sayesinde keşfettiğimiz birbirinden güzel parçalarla tanıştık. Ben de naçizane beğendiklerimi şöyle bir toparladım. Keyifli dinlemeler.

 

White Rabbit – Jefferson Airplane

Bu yıl bayıldığım şarkılardan biri olan White Rabbit, Pawn Sacrifice’ta arz-ı endam etti. Bobby Fischer’in Boris Spassky’e meydan okuduğu zamanda çalmaya başlayan White Rabbit, Bobby Fischer’in kısıldığı kapana kusursuz eşlik ediyordu. Her gün dinlemekten kendimi alıkoyamıyorum. Ayrıca hala filmi izlemeyenleriniz varsa, buradan da öneriyorum.


 

The Big Ship – Brian Eno

Yaklaşık 4 ay önce Me and Earl and the Dying Girl’de ilk dinlediğim, birkaç gün önce ise The End of the Tour’da yine karşılaştığım The Big Ship, resmen 2015’in yürek parçalayan parçası oldu. Her iki filmde de oldukça duygusal sekanslarla gönlümüzü fetheden şarkı, değerli icracı Brian Eno’ya ait.


 

Often A Bird – Wim Mertens

Hala her gün “Listen to Me Marlon izleyin” dediğim ama çoğu kişinin daha izlemediği belgeselde, Wim Mertens’ın klasik eseri Often A Bird karşımıza çıktı. Marlon Brando’nun oyunculuk ekolünün anlatıldığı bölümlerde kulaklarımızın pasını silen parça, yılın güzel keşiflerinden biri.


 

Apple Blossom – The White Stripes

Quentin Tarantino’nun filmlerini sevme nedenlerimden biri de “acaba bu kez hangi şarkısı dilimize pelesenk olacak” diye beklememdir. Bu sene  The White Stripes’ın Apple Blossom’ı oldu. Filmin vizyonda olduğunu hatırlatayım.


 

Sealed With A Kiss – Brian Hyland

2015’in başlarında Mad Men ile tanıştığım, birçok versiyonu olan şarkı kısa zamanda hayatımda büyük yer kapladı. Hani bazı şarkılar vardır, ilk duyduğunuzda bunu bir ömür boyu dinleyeceğinizi anlarsanız. İşte Sealed With A Kiss benim için öyle oldu. Yedinci sezonun en güçlü bölümü olan Lost Horizon’da çalan, eşi benzeri olmayan birkaç şarkıdan biriydi.


 

If You Go Away – Neil Diamond

Mr. Robot ilk bölümüyle hepimizde büyük bir heyecan dalgası yaratsa da maalesef sezon boyunca hayal ettiğim gibi ilerlemedi. Elbette çok seveni oldu ama ben yeterince kendimi kaptıramadım. Neyse biz konumuza dönersek, Neil Diamond’ın If You Go Away’i ilk bölümde çalarak çoğumuz için büyük bir keşif olmuştu. Hala dinlemekten kendimi alıkoyamıyorum.

 

Yazıyı Paylaş