2013: Yılın En İyi 10 Filmi

2013’ün en iyi filmlerini belirlemeye sıra geldi. Her ne kadar eksikliklerim var ise de en azından iddialı filmleri bitirdiğim kanısındayım. Yılı genel olarak değerlendirirsek Amerikan bağımsız sinemasının bu yıl çok iyi işler çıkardığını söyleyebilirim. Nitekim liste de bu savın bir ürünü. Onun dışında son anda dışarıda kalan bazı filmleri anmak istiyorum. Üzülerek Asghar Farhadi’nin Le passé filmini son anda dışarıda bırakmak zorunda kaldım. Onun dışında Upstream Color yine yılın güzel sürprizlerinden idi. Ozon’un Jeune et Jolie’si, Jarmusch’un Only Lovers Left Alive’ı ve Howard’ın Rush’ı yılın başarılı filmlerindendi.

1. Inside Llewyn Davis

Inside-Llewyn-Davis
Günümüz Amerikan bağımsız sinemasının mihenk taşlarını oluşturan Joel ve Ethan Coen’in yeni filmi Inside Llewyn Davis, 1960’lı yıllarda yaşayan folk müzisyeni Dave Van Ronk’ın yaşamından esinlenerek beyazperdede hayat buluyor. Ayağı sağlam yere basan metiniyle, kulaklarımızı mest eden şarkılarıyla, sağlam görüntü yönetimi ve prodüksiyonu ile Inside Llewyn Davis benim için 2013’ün vazgeçilmezi oluyor.

2. Her

Her
Teknolojiye bu kadar duygusal yaklaşan ve bu yaklaşımı bu kadar stilize edebilen bir yapım daha var mıdır bilmiyorum. Spike Jonze’un zekasının bir daha vücut bulduğu Her, teknoloji ile iç içe olan herkesin kendinden bir parça bulacağı akıl dolu bir film. Joaquin Phoenix’in göz kamaştırıcı oyunculuğuna Scarlett Johansson’ın egzotik sesi eşlik ediyor.

3. Before Midnight

ethan-hawke-julie-delpy-before-midnight1
Richard Linklater, Ethan Hawke ve Julie Delpy kimyasının yeni örneği olan Before Midnight, Before Sunrise ve Before Sunset’e paralel bir seyirlik sunuyor. Yine baş döndürücü diyalogların yer aldığı film bir nevi bir veda mahiyetinde. Duygularımızın tavan yaptığı Before Midnight’ın bitiş jeneriği belirdiğinde tüm benliğimizde “9 yıl sonra yeni bir film gelir mi?” hissiyatını yaşıyoruz.

4. Frances Ha

FrancesHa
Frances Ha geçtiğimiz sene herkesin üzerinde fikir birliğine vardığı ve pek sevdiği Beasts of the Southern Wild gibi bu sene herkesin üzerinde mutabık olduğu film. Greta Gerwig’in sizi mest eden enerjisi yılın en akılda kalıcı performanslarından birine dönüşüyor. Frances Ha birilerinin değil herkesin hikayesi olmayı beceriyor.

5. La grande bellezza

greatbeauty
Paolo Sorrentino’nun şahsına münhasır filmi La grande bellezza, bu yılın ortak temalarından olan bir yalnızlık öyküsü. Roma’da ikamet eden ve ekonomik sıkıntı yaşamayan Jep sosyal biri gibi gözükse de kalabalıklar içinde kaybolmuş biri. Geçmişle ilgili pişmanlıklar, şimdiyle ilgili muhakemeler üzerine düşündürücü bir hikaye.

6. La vie d’Adèle – Chapitres 1 et 2

images (1)

LGBT sinemasının bu seneki bayrağını elinde taşıyan La vie d’Adèle, Adèle ve Emma arasındaki saplantılı ilişkiye odaklanıyor. Adèle Exarchopoulos ve Léa Seydoux akıl almaz kimyası filmin en önemli avantajı. Filmin bitmesi ile beraber hayatın dayanılmaz ağırlığını omuzlarınızda hissediyorsunuz.

7. Gravity

gravity-movie-review-sandra-bullock-george-clooney

Kariyeri iyi işler ve başyapıtlar arasında geçen Alfonso Cuarón’ın Gravity ile yaptığı işe şapka çıkarmamak mümkün değil. Senaryosunun pek ahım şahım bir yönü olmasa da Cuarón, Gravity ile uzay filmlerine bir sınıf daha atlatmayı başarıyor. Titiz bir çalışmanın ürünü olan Gravity yılın en büyük gerilimlerinden biri.

8. The Wolf of Wall Street

The_Wolf_Of_Wall_Street_review
Yaşayan efsane Martin Scorsese, dilden dile yayılan “Ana akım sinemasına kafa tutuyor.” düsturundan yola çıkarak taşın altına eline sokup, yine işini layığıyla yerine getiriyor. İllegal yollarla Borsa’dan para kazanan Jordan Belfort’un gerçek yaşamından uyarlanan film seks ve uyuşturucu partileri arasında büyük bir komediye dönüşüyor.

9. Nebraska

20131110-DERN-slide-KFYJ-articleLarge

Klasik Alexander Payne soslu Nebraska Bruce Dern ve June Squibb lezizliğini damaklarımızdan eksik etmiyor. Bir yol filmi olan Nebraska yılın en eğlenceli seyirliklerinden birini vaat ediyor. Yerinde tercihler kullanan Alexander Payne’in siyah-beyaz tonu kullanması filmin dinamiği için bir risk oluşturmuyor. Bilakis ayrı bir lezzet katıyor.

10. Mud

IMG_7996.CR2

2013’ün coming of age çılgınlığının en iyi filmi Mud, farklı insanların yollarının kesişmesini anlatıyor. Çocuk kahramanımız Ellis ve aşkı uğruna hayatını tehlikeye atan Mud’ın kurduğu bağ ne kadar çok işlense de bu film için bir handikap oluşturmuyor. Tye Sheridan yılın en güzele keşiflerinden biri.

2012: Yılın En İyi 10 Filmi

2011: Yılın En İyi 10 Filmi

2010: Yılın En İyi 10 Filmi

2009: Yılın En İyi 10 Filmi

 

Yazıyı Paylaş